Prajete si exkluzívny dizajn?
Premium produkty sa svojím vysokohodnotným vyhotovením a jedinečným charakterom vynímajú nad priemerom.
Myslite na životné prostredie! Betónové produkty nie sú len opticky pekné, ale ich prednosťou je aj ekologická výhoda: odľahčujú povrch. Prírode sú schopné vrátiť drahocennú dažďovú vodu tým, že cez škáry alebo priamo cez prvky vracajú povrchovú vodu do prirodzeného obehu.
Skombinujte rôzne produkty
Objavte v sebe dizajnéra! Poskytnite vašej terase, príjazdovej ceste alebo chodníkom okolo domu a záhrady vašu osobnú pečať. Rôzne kombinácie produktov, farieb a formátov umožňujú individuálne a kreatívne možnosti stvárňovania.
Rôznorodé farby a formáty našich dlažieb a platní sa dajú výborne skombinovať medzi sebou. Akcenty a kombinácie držia plochu opticky spolu, čím vytvárajú jasnú štruktúru. Farba piesku na škárovaniemôže podčiarknúť taktiež celkové vyžarovanie plochy.
Murovaný plot z betónových tvárnic
Najdôležitejšou časťou murovaného plota sú základy, aby plot vydržal a o pár rokov sa nezrútil, musia byť spravené naozaj precízne.Až keď máme základ vybudovaný, spravili sme hydroizoláciu a nechali betón zatvrdnúť, môžeme prejsť k ďalšiemu kroku. Tým bude plánovanie a vymeranie jednotlivých prvkov oplotenia. Musíme sa rozhodnúť kam umiestnime bránu ku garáži, bráničku, výklenok na odpadový kôš a zabudnúť nesmieme ani na skriňu na elektromer a plynomer. Na pamäti tiež treba mať prvky ako chránička na elektrické káble napr. na zvonček, svetlo, či elektrický pohon brány. Keď už poznáme umiestnenie a veľkosť jednotlivých otvorov a výsekov, musíme si pomerať aj tvárnice. Na základe ich rozmerov, potom môžeme vytvoriť finálnu verziu budúceho oplotenia.
Až keď máme všetko pomerané a pripravené, pristúpime k samotnému murovaniu. Ak plot pozostáva aj z pilierov, navliekame ich ako prvé na prúty zaliate v základoch. Potom na sucho vyložíme prvú radu tvárnic, pričom je potrebné vodováhou neustále kontrolovať, či sú tvarovky v jednej rovine. Na tomto si treba dať naozaj záležať, spodná línia totiž musí byť uložená čo najpresnejšie.
Prvú radu potom položíme na hrubé maltové lôžko (použijeme murovaciu maltu Baumit, Quick Mix) a necháme zaschnúť. Až na druhy deň môžeme začať s ďalšími radmi, ktoré už pôjdu rýchlejšie. Tvárnice sa ukladajú nasucho tesne vedľa seba, vždy posunuté buď o polovicu, prípadne ¼ tvárnice v rade pod nimi. Aby bol výsledok čo najpresnejší, musíme pri ukladaní vodováhou neustále kontrolovať či sú zvislé a vodorovné škáry v jednej rovine.
Potom už môžeme pristúpiť k murovaniu. Na zvýšenie pevnosti plotu sa používajú armovacie prúty. Tie ukladáme zvislo nadol do každého rohu tvarovky (4 prúty) a vodorovne po dva prúty do každej tvárnice. Následne dovnútra lejeme betón, ktorý zhutníme prepichovaním. Aby betón správne zatvrdol a nevytekal cez škáry, zalievať je možné max. 3 rady naraz a denne sa odporúča vymurovať max. 5-6 rád.
Nevyhnutnosťou pri murovaní je vodováha. Každá tvárnica totiž môže mať nerovnosť a je už len na vás, aby ste tvarovky ešte pred zamurovaním upravili. Podľa našich skúseností je však takmer nemožné postaviť 100% dokonalé oplotenie. Úlohu tu zohrávajú práve výškové alebo dĺžkové odchýlky v rozmeroch tvárnic. Aby sme túto chybu odstránili, posledný rad oplotenia ukončujeme krycími platňami. Tie lepíme s flexibilným lepidlom a spoje medzi čapicami vyplníme silikónom.
POKLÁDKA ZÁMKOVEJ DLAŽBY
Zámková dlažba sa stala v posledných rokoch obľúbeným prvkom so všestranným použitím. Vídame ju na terasách rodinných domov, aj na chodníkoch v mestách. Široká využiteľnosť, dostupnosť, výhodná cena a pekný dizajn zo zámkovej dlažby robia obľúbený stavebný materiál.
Nekvalitne položená zámková dlažba dokáže zničiť dojem aj z tej najkrajšej terasy, či z okolia rodinného domu. Jej pokládku preto netreba podceňovať a ak s pokládkou nemáte skúsenosti, radšej sa domácemu experimentovan